08.03.2009 03:09 - Спартак Плевен загря за турнира за купата с победа в НБЛ
Автор: viksenceto Категория: Спорт
Прочетен: 618 Коментари: 0 Гласове:
0

Отборът на Спартак Плевен си направи добра генерална репетиция за предстощата Финална осмица за Купа България, която ще се проведе в неговата зала "Балканстрой". Именно там в съботната вечер в мач от Националната баскетболна лига без проблеми бе победен с 99-69 последният в класирането Сливен. Тази победа с 30 точки разлика плевенчани постигнаха дори без своя капитан Хрисимир Димитров, който получи заслужена почивка преди старта на мачовете за купата следващия четвъртък.

Спартак Плевен реши в своя полза двубоя със Сливен във втората и третата четвърт, в които допусна само по 14 точки в коша си, а отбеляза съответно 30 и 32, повеждайки в един момент с 37 точки разлика. Преди това гостите, въпреки че са без победа в НБЛ досега, се държаха достойно, като дори поемаха водачеството няколко пъти и успяха да удържат резултата равен в края на първите 10 минути - 20-20. Преднината от 34 точки (82-48), натрупана от спартаклии до 30-ата минута, ги успокои и те доиграха мача с минимум усилия, което позволи на Сливен да стопи 4 точки от пасива си в последната четвърт.

Единственият елемент от играта, в който гостите успяха да бъдат равностойни като цяло в мача, беше борбата в подкошието. Те обаче нямаха рецепта срещу отличните проценти на плевенчани в стрелбата от игра (68 % за 2 и 54 % за 3 точки), а много по-добрата защита на Спартак ги принуди да допуснат 24 грешки. Всичко това позволи на отбора-домакин да пропусне повече от половината си наказателни удари (успеваемост 7-15) и въпреки това да спечели с 30 точки.

Освен възможността за почивка на Хрисимир Димитров, това че резултатът бе предвидим даде шанс и за други ротации в състава на Спартак Плевен. Игровото време бе почти равномерно поделено между 12 играчи, като 11 от тях изиграха над 10 минути, а 8 от тях - между 15 и 23 минути. Въпреки това, в отсъствието на капитана, отново се изявиха другите двама лидери на тима: Илия Станков записа 15 точки, а Саша Топчов - 18 плюс 8 борби, въпреки че първият бе на терена само 13 минути, а вторият влезе от пейката. От титулярите в тази среща се отличи също Роб Престън със 17 точки, 6 борби и 3 асистенции, а от резервите - Веселин Георгиев, вкарал 12 точки (4 тройки).

Въпреки загубата, четирима играчи на Сливен също минаха границата от 10 отбелязани точки - Джеремая Босуел (17), Петрослав Зафиров (16), Тодор Тенев (14) и Андреан Илчев (12). Зафиров и Тенев добавиха съответно 8 и 7 овладени топки.

Сега играчите на Спартак Плевен вече гледат изцяло към своето домакинство на финалите за купата. В най-интересния четвъртфинал следващият четвъртък от 18.00 ч. те срещат Евроинс Черно море.